İzmir’de düzenlenen 14. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılan Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, fuarı değerlendirdi

Malatya’daki yetiştiriciler adına önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen Başkan İhsan Akın, “Burada Kayısılarımızı tanıttık, birebir firmalarla görüşmeler yaptık ve tarımsal hizmetlerle alakalı çalışmaları özellikle gözlemledik. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı her gittiğimiz ilde gözlemliyoruz ve Belediyeler üzerinden ne gibi çalışmalar yapıyor, bunu gözlemliyoruz” dedi.

Başkan Akın, İzmir’deki fuara çok sayıda ülkeden üst düzey yetkililerin katıldığını ifade ederek “Yaklaşık 15 tane ülkenin bakanları, bakan yardımcıları, yine 70 ülkeden katılımcı, 850 firmanın katıldığı büyük bir Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na bizler de birlik olarak katılım sağladık. Burada Kayısılarımızı tanıttık, birebir firmalarla görüşmeler yaptık ve tarımsal hizmetlerle alakalı çalışmaları özellikle gözlemledik. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı her gittiğimiz ilde gözlemliyoruz ve Belediyeler üzerinden ne gibi çalışmalar yapıyor, bunu gözlemliyoruz. Bazı belediyelerimizi biliyorsunuz, gerek Gaziantep, gerek İzmir, gerek Bursa Belediyesi birçok farklı belediyelerin yaptığı etkinlikleri, çalışmaları bu fuarlarda etkin bir şekilde görmüş oluyoruz.

Bu fuara baktığımızda “Süt Kuzusu Projesi” ile yetiştiricilere katkı, tüketicilere katkı, çocuklara katkı yapılmış. Yine “Sütlerin Soğutulması” ile ilgili bir çalışma yapılmış. Bu gibi projelere tarımsal hizmet dairesinin yerel belediyecilik anlayışıyla bunlara destek vermesi lazım! Kırsaldaki sosyal ihtiyaçlarla alakalı destek verilmesi lazım! Tabi etkinlikler arasında bazı bizlerin de yaptığı gibi yarışmalar, farklı farklı etkinlikler vardı. Bizler de bire bir görüşmelerimizi yaparak, bağlantılarımızı yaparak, yetiştiricilerimiz adına ne gibi katkılar sunabiliriz, yetiştiricilere yeni alet, yeni ekipman nasıl sağlayabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte bizim yapacağımız Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda ne gibi etkinlikler yaparız bunları da gözlemledik. İnşallah önümüzdeki süreçte bizler bu gibi etkinliklerimizi yapacağız” diye konuştu.

Yerel yöneticilerden yetiştiriciler için destek talebinde bulunan Akın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan yerel yöneticilerimize sesleniyoruz. Yerel yönetici arkadaşlarımızın, Belediye Başkanları, Kaymakamlarımızın, Valimizin, Tarım ve Hayvancılık anlamında destek olmalarını bir kez daha yenilemiş olalım. Çünkü üretim olmadan, su ve gıda olmadan insan yaşayamaz. Biz otomasyon çalışması yapacaksanız kesinlikle hammaddeye ihtiyacınız var, hammadde olmadan otomasyon çalışmaz. Bizler de hammadde üretimine, sosyal ihtiyaçları karşılayarak, yine farklı desteklerle inşallah biz bunların sayısını da miktarını da artıracağız.”Anasayfa

Projeler

Basın

İletişim