KURUMSAL

Birliğimiz Hakkında:

Birliğimiz 29/12/2007 tarihinde kurulmuş olup kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 11 yıldır çok önemli çalışmalar yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Birliğimizin asıl amacı olan; Malatya il hudutları içerisinde koyun keçi yetiştiriciliği yapan bütün işletme sahiplerine ulaşıp ilk önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın verdiği teşvik ve desteklemelerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak, kaliteli süt ve süt ürünleri et ve et ürünlerinin kaliteli hijyen üretiminin sağlanması konusunda daha verimli ve ikizlik oranı yüksek olan ırkların Malatya ekonomisine kazandırılması, teşvik ve desteklerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak, hayvan hastalıkları ve parazitle mücadele çalışmaları yapmak, bunlarla ilgili eğitici seminer, kurslar düzenlemek, ilçelere, köy ve mezra(yaylalara) giderek proje, hibe desteklerin anlatılması broşür, defter, kalem ve süt sağım dönemlerinde sağım kovası takımının dağıtılması, temel ihtiyaçlar ile ilgili çalışmalar yapmak ve projeler hazırlamaktır. Bugüne kadar 1000’e yakın yetiştiricimize çobanlık kursu 300 e yakın kişiye ise parazitle mücadele kırkım vs. kurs ve eğitim çalışması yapılmış olup sertifikaların verilmesi sağlanmıştır. İl içi il dışı, yurt içi yurt dışı Avrupa Birliği Erasmus projesi kapsamında örnek işletme ziyaretleri yapılmıştır. Ayrıca Malatya olarak Dünya değerimiz olan kayısımızın ikramları yapılarak tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Her zaman Malatya’mız ekonomisine ve yetiştiricilerimize her anlamda ve her alanda bir şeyler kazandırılması hedeflerimiz arasında olmuştur.

Malatya il hudutları içerisinde küçükbaş hayvancılıkla iştigal eden yetiştiricilerimizin yüzde 98’in hayvanları kayıt altına alınmış olup bu işlemler tüm hızı ile devam etmektedir. Birlik olarak kuruluşumuzun 10.yıl etkinliğinde yetiştiricilerimizin yaylalarda kullanabileceği toplamda yaklaşık 1500 adet kura ile (süt sağım makinesi, kırkım makinesi, güneş enerjisi paneli, jeneratör, yem, tulum, çoban yeleği, keçe(kepenek), check up ve bunun gibi hediyeleri birlik ve sponsorlar aracılığıyla dağıtmış bulunmaktayız. Birlik olarak yaklaşık 10 yıldır geleneksel olarak yaptığımız ‘En güzel kuzu yarışması’ düzenleyerek dereceye giren ilk üç yetiştiricimize altın diğer tüm katılımcılara da yem, hayvan sağlığı(veterinerlik) hizmeti çeki, şapka, tulum, çoban yeleği, el feneri ve gıda çekleri gibi hediyeler vererek şenlikler düzenledik. Ayrıca kadın yetiştiricilerimize yönelik teşvik amaçlı kahvaltı ve eğitim programları, kadınlar gününe özel hediyeler, hediye çekleri, plaketler ve onur belgesi verilmiştir. Türkiye’de birlik olarak bir ilk olan kırkım yarışması düzenleyip Tarım ve Orman Bakanımızın siyasi bürokratların yerel sanatçıların katılımıyla yetiştiricilerimizden dereceye girenlere kura çekimi sonucunda makine ekipman hediyeleri verilmiştir. Mezra köy(mahalle) belde ilçe ve yayla toplantıları yapılmış, sorun ve problemler yerinde bire bir ikili görüşmelerde tespit edilmiş. İlgili kurum ve kuruluşlarla yazılı sözlü sorunların çözümünü noktasında danışmanlık hizmeti verilip yetiştiricilerin mağdur olmamaları için takibat sağlanmış ve sağlanmaya devam edilecektir. Malatya ekonomisine küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi noktasında küçükbaş hayvan etinin yaygınlaştırılması sağlıklı, doğal ve organik beslenme için Malatya merkezine stand kurularak halk ile birebir görüşülüp küçükbaş hayvan etinin faydalarını anlatan kitapçık, el broşürü dağıtılıp bu çalışmalar sonucu afişler asılmış olup yaklaşık 1500 kişi ile anket yapılmıştır. Anket sonucunda birebir tüketiciler olan bürokratlar, siyasiler, vatandaşlar, yerel gazeteler, üniversite ve katılımcılara birebir küçükbaş hayvan eti ikram edilmiştir. Bunun çalışmaların sonucu olan doğal, organik küçükbaş hayvan etinin Malatya da tüketimi yüzde elli arttırılmıştır. Birlik internet sayfası oluşturulmuş tüm yapılan faaliyetler kamuoyu ile yazılı görsel paylaşımı sağlanmış, tüm resmi kurum kuruluş sivil toplum örgütleri ile bire bir birlik hakkında yapılması gereken ve küçükbaş hayvancılığın desteklenmesinin zorunluluk olduğu her platformda yazılı görsel sunumlar kitapçıklar broşür afişler asılmış olup Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu olarak da birçok ortak akıl toplantısı yapılmıştır.

Projeler noktasında hayvancılığın yoğun ve hayvan sayısının yüksek olduğu ilçeler de halk elinde ülkesel küçükbaş hayvan ıslahı projesi yapılmış olup yaklaşık 8 yıldır devam etmektedir. Bu bağlamda yaklaşık 1 yıldır soy kütüğü projesi başlatılmış olup verimli ırkların ekonomiye kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile geleneksel hayvancılıktan çıkıp yarı profesyonel anlamda hayvancılığa geçilmesi ve devam edilmesi, noktasında önemli mesafeler alınmış olup hayvan ırklarının saflaştırılması ve kayıtların düzgün tutulması sağlanmış ve çalışmalar devam etmektedir. Türkiye de bir ilk olan çoban müzemizi birlik binamızda kurmuş olup kısmen açtığımız müzemize bugüne kadar yaklaşık 6000 kişi gelip ziyaret etmiştir.

  PROJELER
 • Soykütüğü Projesi

  Soykütüğü ve Önsoykütüğü Projesi

  [detay]
 • ERASMUS PROJESİ

  Erasmus Plus Projesi ... [detay]

 • Islah Projesi

  Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi

  [detay]
  GALERİ