Akın Yetiştiricilerin Sorun Ve Sıkıntılarını Dinledi

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, birlik teknik heyeti ile birlikte, Yazıhan ve Arguvan ilçesini ziyaret ederek yetiştiricilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
İlk olarak Yazıhan İlçesi Boyaca Mahallesindeki yetiştiricileri ziyaret eden İhsan Akın, yetiştiricilerin önemli sorun ve sıkıntısı olduğunu kaydederek, “Bu noktada yerel yöneticilerin buralarda küçükbaş hayvancılığın devam edebilmesi adına yetiştiricilerimizin sorun ve sıkıntılarını gidermesi gerekiyor” dedi.
Yetiştiricilerin sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak adına bu tür ziyaretler yaptıklarını belirten Akın, en büyük sıkıntının su ve sulakla ilgili olduğunu kaydederek çözüm konusunda ellerinden geleni yapacaklarını aktardı.
Daha sonra Arguvan’ın Bozburun Mahallesini ziyaret eden Akın, en fazla yetiştiricinin olduğu Bozburun Mahallesinin de en büyük sıkıntısının su ve sulama problemi olduğuna dikkat çekerek “Yıllardır her geldiğimizde bu problemi bize söylüyorlar. Bu sorunun biran önce çözülmesi noktasında bizlerde birlik olarak yetiştiricilerimiz ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşlara bu sorunu ileteceğiz. Bunun yanında bütün yerel yöneticilerin bu bacasız fabrika gibi çalışan, ekonomiye katkı sunan, üretim yapan yetiştiricilerimize destek vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Bozburun Mahalle Muhtarı Mehmet Ateş ve yetiştiriciler de sıkıntıların giderilmesi noktasında yetkililerden ilgi ve destek beklediklerini söylediler.

4 Ülke Gezip Üretimi yerinde Gördüler

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerinde Yenilikçi Yaklaşımlar ve Verimliliğin Artırılması son akış değerlendirme toplantısı yapıldı. Erasmus projesi kapsamında yurt dışında 4 ülkede hayvan çiftliklerini gezen ve eğitimler alan 31 çiftçi, veteriner hekim, ziraat mühendislerine sertifikaları verildi

İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan terör saldırısında şehit olanlar için saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı ihsan Akın, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, Gıda Tarım İl Müdürü Zülküf Yıldırım ile Ziraat Mühendisleri, zeoteknik Veteriner Sağlık Teknisyenleri, örnek yetiştiriciler katıldı.  Erasmus projesi kapsamında Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve Belçika’ da yapılan saha gezilerinde eğitim alan çiftçi ve 31 katılımcıya sertifikaları verildi. Burada konuşan Akın Avrupa’da küçükbaş hayvancılıkla ilgili yapılan çalışmaları kendi ilimize ülkemizde nasıl faydalı hale getirebiliriz düşüncesi ile yola çıktılarını belirterek şunları söyledi: “Erasmus projesi kapsamında 4 Akış gerçekleştirdik. Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika ve Almanya akışını sağladık. Esas amacımız Avrupa'da yapılan özellikle küçükbaş hayvancılık sistemindeki verimliliğin artışı ile ilgili olarak yapılan örnek çalışmaları kendi ilimizde kendi ülkemizde nasıl daha faydalı bir hale getirebiliriz düşüncesiyle harekete geçtik. Örnek çalışmalar yaparak girdi maliyetlerimizi düşürerek buna bağlı olarak verimliliğimizi nasıl artırabilir, damızlık hayvanlarımızı daha nasıl arttırabiliriz, daha iyi nasıl seçebiliriz. Hijyen anlamda, hayvanların hastalığı, yemlenmesi  bakımı noktasında Bu projenin gerçek amacına hizmet etmesi için de birebir saha çalışmalarını yaptık. Televizyon, radyo aracılığıyla broşür afiş kitapçık hazırlayarak Avrupa Birliği tarafından hazırlanan Erasmus projesinin en iyi şekilde sahaya yansıtma ve bu yansıtmanın da sonucu olarak örnek yetiştiriciler aracılığıyla bütün hayvancılığı yayılması noktasında çalışmamızı devam ettiriyoruz.”

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA UYGUN BİR ÜLKEYİZ”

Geniş meralarımıza değinen Akın şunları dile getirdi. “Küçükbaş hayvancılığa uygun meraları geniş olan bir ülkeyiz. Biz bu meralarımız en iyi şekilde faydalı hale getirmek içinde bu tür projelerde bulunmalıyız.  İthal eden değil ihraç eden bir ülke olmak istiyorsak bu tür ve benzer projelerle amacına hizmet eden işler yapmamız gerekiyor.  Gidip gezmekle olmuyor. Örnek yetiştiriciler ve tüm ekip bu konuları da sahaya yansıttıkları zaman amacına hizmet eder. Devletimiz bakanlığımız önemli destekler sağlamakta yetiştiriciler.  Yerel yöneticilerin kesinlikle elin taşın altına hatta bedenini taşın altına koyma zamanı gelmiştir. Üretim olmadan gıda olmadan su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Bunun için bir üretimin önemini sadece gülerek geçiştiremeyiz. Bazı yerel yöneticilerimiz süt ve süt ürünlerinin, et ve et ürünlerinin nereden geldiğini nerede üretildiğini bilmiyor. Ama üretene de destek olacağız. Sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağız. Yayladaki bu insanların sıkıntılarını sadece çadırı 10 dakika ziyaret ederek gideremeyiz.”

“KÂĞIT ÜZERİNDE LAFLA KINAMAKLA OLMAZ”

İstanbul’da yaşanan terör saldırılarını kanayan Akın sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülke hepimizin ülkesi bizler ülkemizi seveceğiz.  Birlik ve beraber olup üretime devam edeceğiz. İstanbul’da yaşanan talihsiz bir olay, bütün terör örgütlerini buradan şiddetle nefretle kınıyoruz. Daha önceden de açıklamalarımızı yaptık ama bunlar sadece kâğıt üzerinde lafla kınamakla olmaz.  Devlet her insanın başına bir bekçi dikemez bizler devletimize, cumhurbaşkanımıza, milletimize, ilkemize sahip çıkacağız. Bu adi çukurlara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz.  Bu haçlı Siyonist oyununu ancak beraber olursak bozarız.  Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi.  Buradan tekrar şehitlerimize Allah rahmet eylesin diyorum.  Buradan bütün gazilerimize saygı ve hürmetlerimizi sunuyorum. Geride kalan bütün akrabalara ve Türk milletine necip Türk milletine de tekrara başsağlığı diliyorum.  Allah sabırlar versin diyorum.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinden 31 Katılımcıya Sertifika

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinden 31 Katılımcıya Sertifika

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısında 31 katılımcıya sertifika verildi.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısında 31 katılımcıya sertifika verildi.

Birlik binasında 'Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerinde Yenilikçi Yaklaşımlar ve Verimliliğin Artırılması Projesi' kapsamında düzenlenen toplantıya, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu ve Malaya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir katıldı.

Toplantıda, Birlik Başkanı İhsan Akın AB Erasmus projesi kapsamında 20 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında yurtdışına yapılan ziyarette incelenen hayvan işletmeleri hakkında katılımcılara broşür ve el ilanı dağıtarak bilgilendirme yaptı.

Toplantıda konuşan Akın, İstanbul Beşiktaş'taki bombalı saldırıya değinerek, saldırı sonucu şehit olanlara Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi.

Terör saldırılarından dolayı son derece üzgün olduklarını kaydeden Akın, "Bu saldırılara tepkimizi sözlü ya da yazılı açıklama yaparak değil de tıpkı 15 Temmuz'daki gibi devletimize sahip çıkarak ortaya koyarsak, bu hainlerin ve onların sahiplerinin emellerini boşa çıkarmış oluruz. Gün birlik ve beraberlik günüdür, gün devletimize ve milletimize sahip çıkma günüdür. Allah devletimizi ve milletimizi korusun" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika ve Almanya 'yı ziyaret ettiklerini kaydeden Akın, "Bu ziyaretlerimizde hayvan işletmelerini yakından görme fırsatı bulduk. Amacımız düzenlediğimiz bu toplantı ile ziyaretlerimizde incelediğimiz işletmeler hakkında katılımcılarımıza bilgiler vermek. Gerçekten bir işletmede hijyen çok önemli. Bunun yanında hayvanlarımızın temizliği ve bakımı da çok önemli. Biz ziyaret ettiğimiz işletmelerde bunu yakından gördük" şeklinde konuştu.